Obućina
Informacije o prezimenu Obućina
Ispod u komentarima se nalaze prikupljene informacije i iskustva posjetitelja vezana uz prezime Obućina.
Ova stranica se kontinuirano nadopunjuje novim saznanjima o porijeklu i značenju prezimena zahvaljujući vašim upisima.
Do sada je zabilježeno 4 komentara vezano uz prezime Obućina.

Signatura: HR–DAZD–51, Naziv fonda: Bilježnici Knina
Javni bilježnik MARCANTONIO de LEVA
GODINA 1788-1808, Svežanj I
Dana 30.09.1796.
– svjedočenje
– Josip Ivić od Abrama kap. od Miljevaca, Mate Nakić pok. Luke kap. od Siverića, Mate Obućina Šare pok. Tome kap. od Moseća, Krički, Ružića i Sedramića, Ante Vukašević Mišković pok. Mije alfir od Drniša i Marko Dučić pok. Petra iz Siverića + puk. sopraintendant Ante Nakić
– svjedoci Jure Plazonja pok. Mate iz Drniša i Nikola Lasić pok. Stipana iz Gornjih Krički
Signatura: HR–DAZD–51
Naziv fonda: Bilježnici Knina
Javni bilježnik MARCANTONIO de LEVA
GODINA 1788-1808, Svežanj I
Dana 12.09.1793.
– arambaša Todor Vuković pok. Jovana iz Miočića, arambaša Mate Nakić od Luke iz Siverića, Todor Graovac pok. Ante arambaša Štikova i Biočića, arambaša Todor Kolar iz Kanjana, arambaša Ante Bojčić pok. Mate iz Drniša, arambaša Duje Mešin pok. Marka iz Umljanovića, arambaša Ilija Vulić pok. Juriše iz Gradaca i arambaša Joso Ivić od Abrama iz Miljevaca + arambaša Sava Obućina pok. Tome iz Moseća i arambaša Lazo Bešević pok. Jovana iz Bogetića
– punomoć za zastupanje kod suda u Trogiru
– svjedoci Šime Božić pok. Šime nastanjen u Šibeniku i Bartol Cicvara pok. Bartola iz Drniša
Matična knjiga vjenčanih 23.10.1730. – 31.03.1802
DAZD, Inv. br: 470/1
– u rkt župi sv. Jeronima u Kninu 28.10.1732. vjenčan Vidović Jakov sin Tadije Vidovića i Marije Obućina sa Gugo Katom kćeri Mate i Ivane Gugo
Prezime Obućina, prvi put u pisanim dokumentima, spominje se u Perušiću (Lika) 1689. godine. Te godine odlaskom Turaka iz Like oko 50 turskih obitelji ostaje u Perušiću na svome ognjištu i s islama prelazi na katoličku vjeru te na taj način zadržavaju svoje posjede i imanja. Jedna od njih je i obitelj Petra Obućine koji je prvi pokrštenik u obitelji. Nedugo nakon toga obitelj se širi, te jedan ogranak odlazi u Slavoniju (Vinkovci) početkom 18. stoljeća.
Po popisu stanovništva iz 2001. god. nositelja prezimena Obućina u Republici Hrvatskoj ima oko 182 (računajući Obućina i Obučina, dakle s tvrdim i mekim „č“, jer se radi o istom prezimenu). Najveća je koncentracija u Zagrebu (38), što je i logično s obzirom na velike migracije stanovništva u zadnjih 70 godina prema glavnom gradu.
Prema mojim saznanjima sve Obućine u Hrvatskoj, manje-više, vuku porijeklo iz Perušića odakle su se raseljavali prema Slavoniji, Zagrebu, Kuljanima (kod Dvora na Uni) itd.
Napominjem da Obućina ima u Srbiji, Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini. Oni su pravoslavne vjere. Koliko je tamo to prezime rašireno nije mi poznato za sada.
Postoji još niz povijesnih činjenica i podataka o prezimenu koje poznajem i koje bih mogao razmijeniti s onima koje ovo zanima, obzirom da već čitav niz godina istražujem svoje obiteljsko stablo.
Molio bih Vas gospodine Filipe da mi kažete nešto više o svome porijeklu, odnosno odakle porijeklo vuku Vaš otac, djed i ostali preci.
Kontaktirati me možete na e-mail kao i svi ostali koje zanima još nešto više o prezimenu Obućina.
e-mail: petar.obucina@hotmail.com
Joso Obućina